Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Fascinujúci turban je späť. Trend roku 2022 siaha hlboko do histórie

máj 29, 2022 - 10:00
Jessica Chastain pózovala na Met Gala 2022 ako čarovná veštkyňa v róbe od Gucciho. Bordové šaty s turbanom a flitrami v kontraste s jej oslnivými ryšavými vlasmi. Exotický nádych, ktorý dokonale uvítal návrat módneho doplnku – turbanu.
Foto: 
shutterstock

Svetové módne domy uvádzajú turban do svojich kolekcií na jar/leto 2022 ako zásadný doplnok, vo farbách ako čierna, biela či so strieborným nádychom. Máloktorá pokrývka hlavy je tak očarujúca. Pohľad naň nám evokuje tajomný orient, históriu a štipku extravagantnosti. Orientalistický fenomén je presne to, s čím súvisí história turbanu. 

Okrem Grace Kelly si hlavu touto pokrývkou zdobila na cestách v sedemdesiatych rokoch aj kráľovná Isabel II. História tohto módne doplnku však siaha až do experimentálneho Versailles. Šaty inšpirované exotikou a orientom sa stali v tomto období veľmi obľúbenými. Možno sa čudujete, s akou noblesou dokázali vtedajší Európania prijať cudziu kultúru a módu, keďže vzťahy medzi Osmanskou ríšou a Európanmi boli vždy napäté. Práve Francúzi boli tí, ktorí začali diplomatické vzťahy s Osmanmi upevňovať. Madame de Pompadour, milenka Ľudovíta XV, bola jednou z tých, ktoré Van Loo stvárnil v tureckom štýle ležiacej medzi vankúšmi, oblečenú v jemnej blúzke, netradičných širokých nohaviciach, a na hlave, čo iné, ako turban. Podobná situácia bola zachytená aj v Anglicku s Lady Mary Wortley Montagu, anglickou aristokratkou a spisovateľkou, známou najmä vďaka jej listom z Turecka, a taktiež sa stala prvou ženou, čo napísala dielo o moslimskom Oriente. 

S príchodom neskoršieho 20. storočia sa  stal turban symbolom búrlivých období. Počas druhej svetovej vojny zmizli z trhu všetky sponky do vlasov, takže si ženy nemali čím zopnúť vlasy. Veľké klobúky a turbany sa stali spôsobom, ako elegantne a sofistikovane vyniknúť. „Toto je rok turbanov“ napísal v roku 1940 Vogue. „Prečo nie? Sú logické. Udržujú neporušený účes, majú zmysel v otvorených autách, vlakoch, lietadlách, sú formou prikrývky hlavy, ktorá vyzerá rovnako elegantne s večerným oblečením, ako aj so spoločenskými nohavicami,“ dodal. Vyzerá to tak, že rok 2022 bude patriť turbanom rovnako. Veď prečo nie? Taktiež prežívame búrlivé obdobie, na ktoré je turban ako stvorený. 

- - Inzercia - -